שאלות ותשובות
נושאים אקדמיים:


ש: כמה זמן אורכת הבדיקה?

ת: בממוצע, משך הבדיקה הוא כ-72 שעות משליחת החיבור, במהלך שבוע העבודה. אנו ממליצים לפזר את החיבורים על פני תקופה ולהעלות 2-3 בכל שבוע. הבודקים אנושיים ועשוי להיות עומס בשבועים שלפני הבחינה. בכל מקרה, כל החיבורים מוחזרים עד מועד הבחינה. ש: מי בודק את החיבורים?

ת: החיבורים נבדקים על ידי בודקים מקצועיים, מאסטרנטים או דוקטורנטים במחלקות למדעי החברה והרוח, שעוסקים בכתיבה אקדמית, הנחיית סטודנטים, תרגול והוראה במוסדות האקדמיים המובילים בישראל. בתחתית עמוד הבית אנו מספקים הצצה קצרה לקורות החיים של בודק אקראי כדי שתוכלו להתרשם.ש: מה כוללת הבדיקה?

ת: הבדיקה כוללת שלושה מרכיבים: הראשון, הערות בגוף החיבור בנוגע לנושאים ספציפיים בכתיבה, למשל: טעויות כתיב, בעיות ברצף הלוגי של הטיעון, חזרות מיותרות, המלצות לכתיבה נכונה ועוד. ההערות מופיעות במרוכז בתחתית טופס הבדיקה עם מספור המקום שלהן בגוף הטקסט. שנית, הערה כללית של הבודק לגבי החיבור שלכם, נקודות החולשה והחוזקה העיקריות. ולבסוף, ציון בין 1 ל 6 במימד התוכן ובמימד הלשון ומשמעות הניקוד על פי הקטגוריות שלפיהן בודק המרכז הארצי להערכה את החיבורים בבחינה. כך, בחיבור אחד אתם מקבלים שלוש רמות של בדיקה. ש: האם הבודק יודע מי אני?

ת: לא. הבודק אינו נחשף לפרטים האישיים של הנבדק, הוא בודק את הטקסט בלבד ואין לו מידע ישיר על התלמיד. כך אנו מדמים את המצב הקרוב ביותר לזה הקיים בבחינה. ש: האם ניתן להעלות חיבור שהנושא שלו אינו מהנושאים הקיימים באתר?

ת: כן! יש לצרף את נושא החיבור בראש הדף המצולם, הסרוק או להקליד אותו לכתבן הטקסט. חשוב להקפיד לבחור נושאים הכתובים במתכונת של המרכז הארצי לבחינות והערכה, אם יש ספק תוכלו לשלוח את נושא החיבור לכתובת הדוא"ל שלנו מראש להתייעצות: info@i-say.co.il. בהעלאת החיבור למערכת הבדיקה יש להתעלם מהנושא המופיע על המסך וללחוץ על "סיימתי" כדי להעלות את החיבור שכתבתם. אנחנו נקטלג את החיבור כ"נושא עצמאי" ונבדוק אותו בהתאם להנחיות המופיעות בנושא שצרפתם.


 

ש: בשלב כתיבת החיבור אתם מאפשרים לכתוב רק על נושא אחד, למה אין בחירה?

ת: גם בבחינה אין בחירה ולכן גם אנחנו לא מאפשרים בחירה. כדי לתרגל בצורה הטובה ביותר יש לדבוק בתנאי הבחינה. ש: האם ייתכן שישנו פער בציונים שקיבלתי בין תרגול לתרגול?

ת: ככל שמתרגלים יותר ומודעים לנקודות החולשה כך החיבורים טובים יותר. עם זאת, כתיבת חיבור היא מאמץ אינטלקטואלי לא פשוט שעשוי להיות מושפע מסדר היום העמוס שלכם, מרעשים והפרעות בזמן התרגול וגם מתופעות כמו שאננות בכתיבה או לחץ זמן. לפחות בכל הנוגע לתרגול החיבורים, ההערות לחיבור יותר חשובות מהציון, כיוון שהן ממקדות אתכם. האם הציון יעלה בתרגול הבא? הדבר תלוי באיכות כתיבת החיבור שלכם.ש: האם אקבל את אותו ציון בבחינה?

ת: לא ניתן לערוב לכך שהציונים שתקבלו בזמן התרגול הם אלו שתקבלו בבחינה. כאמור, משתנים רבים משפיעים על הכתיבה: זמן, לחץ, רעש, רעב, הכנה נפשית, עומס וכדומה.  ש: האם ניתן לתרגל ללא שעון העצר?

ת: כן אך לא מומלץ. בבחינה יש 30 דקות וכך גם כדאי לתרגל. אמנם בבדיקת החיבור לא נדע כמה זמן השקעתם בכתיבתו ולכן הציון שתקבלו עשוי להיות גבוה מהציון האמיתי. אנו ממליצים לדבוק במסגרת הזמן הקיימת בבחינה האמיתית. ש: החלטתי לכתוב את החיבור ב word. מה דעתכם?

ת: עדיף שלא, משתי סיבות: במעבד תמלילים יש בודק איות שאינו קיים בבחינה והקלדה למחשב שונה  - מבחינה מחשבתית ומבחינת זמן הכתיבה  - מכתיבה בכתב יד. אם בכל זאת אתם לא יכולים לצלם או לסרוק את החיבור תוכלו להקליד אותו למערכת מיד בתום שלב הכתיבה על ידי בחירה באפשרות השלישית.


 

ש: האם אני יכול להגיש חיבור באותו נושא פעם נוספת?

ת: אין טעם. המטרה שלנו היא לקדם את איכות הכתיבה שלכם ולא לוודא ש"תעברו את הקורס" כמו באוניברסיטה. הערות רבות וציון נמוך בחיבור אחד הן נקודת מוצא טובה לשיפור הכתיבה בחיבורים הבאים. ש: כיצד אתם ממליצים ללמוד את הסדנאות?

ת: אפשר להתחיל לפי הסדר אך ניתן בהחלט לקפוץ מאחת לשנייה. לכל אחד יש נקודות חולשה שונות: ייתכן שסדנת הניבים והביטויים פחות חשובה לכם ואילו דווקא הסדנה על פסקת הפתיחה חשובה יותר. לאחר שתעלו חיבור לבדיקה במערכת, הבודק יכוון אתכם לבעיה המרכזית בכתיבה, ואז תוכלו לקרוא את הסדנה הרלוונטית שתעזור לכם להשתפר. ש: חסרה לי סדנה בנושא שמאוד לא ברור לי. האם תסכימו להעלות סדנאות נוספות?

ת: בהחלט! הסדנאות שבאתר הן הבסיס החיוני לצורך למידה לכתיבת החיבור. אם חסרה סדנה או יש צורך בהרחבה של סדנה קיימת אנא ספרו לנו על כך בטופס יצירת הקשר.


 

ש: האם אתם ממליצים על עזרי למידה נוספים?

ת: כן. מעבר לסדנאות באתר אנו ממליצים לקרוא ספרים. קריאה זו תשפר את אוצר המילים, את העושר הלשוני ואת החשיבה הביקורתית שלכם. תוכלו לגשת לכל חנות ספרים ולחפש ספרים על מדע פופולרי, סיפורים קצרים או פרוזה - הכל ישפר את לשונכם ואף ייתן לכם הזדמנות לעבות את החיבורים ברעיונות חדשים. אנחנו לא ממליצים להתחיל לשנן מילים, ביטויים או פתגמים.ש: האם אני יכול לתת משוב על הבדיקה?

ת: בוודאי ואף רצוי. בצד כל עמוד בדיקה ישנו כפתור משוב באמצעותו אנו בוחנים את הבודקים ומעריכים את איכות הצלחת ההערות למקד אתכם בבעיה המרכזית. אנו מבקשים שההערות יהיו בונות כדי שנוכל להשתפר בעצמנו. ש: אני לומד בבית ספר לפסיכומטרי, מה ההבדל בין הבדיקה בבית הספר לבדיקה שלכם?

ת: בתי ספר לפסיכומטרי חיוניים למי שרוצה לשפר את הציון בבחינה, בכך אין ספק. הם מעולים בצד האנליטי, באנגלית וביחסים בין מילים. אלא שלרוב, ואנחנו ממליצים שתבדקו זאת, מי שבודקים את החיבורים בבתי הספר לפסיכומטרי הם המדריכים עצמם או בודקים בעלי תואר ראשון בלבד. המדריכים הם בעלי תואר ברפואה, ביולוגיה והנדסה ולרוב אינם בוגרים במדעי החברה והרוח. בנוסף, לא כל בעל תואר ראשון יכול לבצע בדיקה איכותית ונבונה. למעשה, לרוב כתיבה אקדמית אינה עיסוקם היומיומי של הבודקים הללו. גם אם בית הספר שולח את החיבורים לבדיקה חיצונית, לא בטוח שהבודקים הם אקדמאים העוסקים בהוראה, כתיבה ולימוד אלא בעיתונאים, בלוגרים, מורים ללשון ואנשים אחרים שבסך הכול אוהבים לכתוב. ש: בית הספר לפסיכומטרי מאפשר לי להגיש כמה חיבורים שאני רוצה לבדיקה. מה דעתכם?

ת: יותר מכל דבר זה מעיד על אופן הבדיקה בבתי הספר לפסיכומטרי. בעוד שאנו מתעכבים על כל פסיק בחיבור, מסבירים מה הבעיה, מציעים דרכים טובות יותר לכתוב ומציינים בצורה פרטנית את הנושאים לשיפור, רוב בתי הספר לפסיכומטרי יוצאים ידי חובה. כמות החיבורים אינה מעידה דבר על איכות הבדיקה. השוו חיבורים בדוקים עם חברים - והחליטו בעצמכם. 


 

ש: ראיתי שבסדנאות בנושא דיוק לשוני וניבים וביטויים אתם מספקים רשימות של פריטים. האם צריך לזכור אותם בעל פה?

ת: לא. קראו אותן לפחות פעמיים ובדקו את עצמכם. יש עקרונות שתזכרו מיד ואחרים פחות. סוג זה של ידע נרכש ברובו מקריאה ולא משינון.


 נושאים טכניים:


ש: איך עובד מנגנון העלאת החיבור?

ת: בשלב הראשון נרשמים למערכת עם שם, דוא"ל, סיסמה וטלפון. מיד אחר כך יוצג בפניכם דף הוראות כלליות לקראת כתיבת חיבור ודף להדפסה. בשלב השלישי יוצג נושא לחיבור ושעון עצר המודד 30 דקות. בסוף כתיבת החיבור תידרשו להעלות אותו למערכת באחת משלוש דרכים: צילום, סקירה או כתיבת החיבור לתוך כתבן. בשלב הבא תידרשו לבחור חבילה לתשלום. לאחר התשלום החיבור נמצא בתהליך בדיקה. בפעם הבאה שתיכנו למערכת עם השם והסיסמה המערכת כבר תזהה את החבילה שרכשתם ולאחר כתיבת החיבור תופנו אוטומטית ללוח הבקרה האישי שלכם. ש: מה גודל החיבור שניתן להעלות לאתר?

ת: אנו מאפשרים להעלות קבצים בגודל של 1MB, בעיקר כדי שסריקת החיבור או הצילום שלו יהיו באיכות טובה, כזו שנוכל לקרוא. ש: ניסיתי להעלות מסמך PDF קטן מ 1MB וההודעה שקיבלתי היא שיש יותר מדי טקסט. מדוע?

ת: אורך החיבור בבחינה הוא לכל היותר שני עמודים. אם סרקתם יותר משני עמודי טקסט המערכת מזהה זאת ואינה מאפשרת העלאה של המסמך. סרקו מחדש רק את שני עמודי הטקסט והעלו למערכת. 


 

ש: כמה זמן החיבורים הבדוקים יהיו זמינים באתר?

ת: החיבורים יהיו זמינים עבורך במשך שנה מיום רכישת החבילה. אנו יוצאים מתוך הנחה שלא תיזקקו לתרגולים שביצעתם בעתיד. אם בכל זאת יש לכם צורך גם לאחר שעברה שנה, אנא צרו עימנו קשר בטופס יצירת קשר. ש: אני יכול לראות שוב את החיבורים שנבדקו?

ת: בוודאי. בעת הכניסה למערכת מופיע בחלק העליון של המסך קישור ללוח בקרה אישי המציג את היסטוריית החיבורים, ההערות האישיות והניקוד שלהם. ש: ניסיתי להירשם למערכת אך קיבלתי הודעת שגיאה או הודעה בג'יבריש, מה עושים?

ת: למרות שערכנו בדיקות על המערכת עדין דפדפנים שונים מגיבים בצורות שונות, הם מתעדכנים ומחדשים. במקרה של תקלה טכנית אנא השאירו לנו פרטים בטופס יצירת הקשר ונשוב אליכם. ש: מה גרסת הדפדפן המומלצת לצפייה באתר?

ת: למשתמשים באקספלורר עדיפה גירסה 9 ומעלה, למשתמשים בכרום גירסה 19 ומעלה. ש: שכחתי סיסמה, מה עושים?

ת: לחצו על כפתור "שכחתי את הסיסמה" בעמוד הבית, הכניסו כתובת דוא"ל וקבלו סיסמה חדשה. 


 

ש: אני רוצה להראות חברים את הציון שקיבלתי, האם אפשר לתת להם להיכנס עם השם והסיסמה שלי?

ת: הגישה לחיבורים הבדוקים נמצאת בשליטתך המלאה. עם זאת, אנו ממליצים מאוד שלא להעביר את פרטי ההתקשרות לאתר לאחרים. תוכלו בהחלט להדפיס את עמוד הבדיקה ולהראות לחברים.ש: בהרשמה לאתר אני נדרש לאשר את "תנאי השימוש ויודע שהבדיקה בתשלום". מדוע?

ת: אתם יכולים לתרגל כתיבת חיבור מבלי להעלות אותו למערכת. אם תחליטו להעלותו לאתר, הבדיקה בתשלום בהתאם לחבילות השונות. בכל מקרה, תחוייבו אך ורק לאחר העלאת החיבור הראשון.


 

ש: האם יש לכם אפליקציה סלולרית?

ת: עדין לא, אולם זו אחת המשימות הקרובות. ש: צילמתי את החיבור הכתוב ב iphone או ב ipad ואני לא מצליח להעלות אותו דרך הממשק הסלולרי, למה?

ת: חברת אפל אינה מאפשרת להעלות קבצים באמצעות הממשק שלה. שלחו את התמונה למחשב האישי והעלו את החיבור באמצעות האתר. ש: מדוע אין מספר טלפון ליצירת קשר?

ת: הפעלת שירות לקוחות טלפוני תוביל לייקור עלות בדיקת החיבורים - וחבל. אנחנו מספקים את המוצר הטוב ביותר במחיר הנמוך ביותר. בכל זמן אתם יכולים להשאיר פרטים בטופס יצירת הקשר ונשוב אליכם בדוא"ל או טלפונית. 

נושאים כספיים:


ש: כמה עולה בדיקת חיבור?

ת: בדיקת חיבור בודד עולה 49 ש"ח. ככל שתבחרו חבילה גדולה יותר כך עלות בדיקת חיבור בודד תפחת.ש: איך ניתן לשלם?

ת: ניתן לשלם בכרטיסי אשראי מסוג ישראכרט, מאסטרכארט וויזה בעמוד תשלום מאובטח. חיילים משוחררים יכולים לשלם באמצעות מימוש הפיקדון, צרו עמנו קשר בדוא"ל לעניין זה. ש: אני זקוק לחשבונית מס, מה עושים?

ת: אין בעיה, מערכת התשלום מנפיקה חשבונית מס עם חתימה דיגיטלית. 


 

ש: מה מאפשרת ההרשמה אם אני לא קונה מכם בדיקה של החיבור?

ת: ההרשמה למערכת מאפשרת לתרגל כתיבת חיבור באופן עצמאי מבלי להעלות אותו לבדיקה בתשלום ולקבל ניזלווטר עם המלצות חמות אם אישרתם זאת בעמוד ההרשמה. עבור הסדנאות אינכם נדרשים להירשם או לשלם כלל!  


  

ש: אז רק בדיקת החיבור עולה כסף?

ת: כן. באופן טבעי האקדמאים בודקי החיבורים אינם מתנדבים. עם זאת, שימו לב לעמוד חבילות התשלום, מדובר בהוצאה שווה לכל כיס.  


 

ש: בחרתי ושילמתי עבור חבילה אך התחרטתי, האם אקבל החזר כספי?

ת: כן, אנו עובדים בהתאם לחוק להגנת הצרכן, לפי העיקרון הבא: