22

יום הבחינה

זהו, ההכנה והתרגול הסתיימו. כאן תמצאו כמה עצות מועילת ליום שלפני הבחינה וליום הבחינה עצמה. וחוץ מזה? בהצלחה!

יום הבחינה

יום הבחינה הגיע. אנו מניחים שמעבר לתרגול כתיבת החיבור תרגלתם בעצמכם או במסגרת בית ספר לפסיכומטרי את הפרקים המילוליים, האנליטיים ואת האנגלית וישנה תחושה כללית של עייפות. נזכיר לכם שזה רק סוף ההתחלה: זהו מבחן סינון בלבד והלימודים האקדמיים יהיו מהנים ומעניינים הרבה יותר. לקראת הבחינה, הנה כמה המלצות ותזכורות:


  1. תרגול לפני הבחינה - ההחלטה האם לתרגל כתיבת חיבור ביום שלפני הבחינה היא אינדיבידואלית. יש כאלה שהתרגול עד הרגע האחרון מרגיע אותם ואחרים חשים שהדבר מלחיץ. קבלו החלטה אישית בנושא. אם החלטתם לתרגל גם ביום שלפני הבחינה, נסו להעריך בצורה עצמאית את איכות החיבור ואת מידת יכולתכם להתמודד עם נקודות החולשה שהיו לכם בחודשי ההתכוננות הקודמים.
  2. חשש ולחץ - חשש ולחץ הן תגובות פזיולוגיות טבעיות במצב שבו אתם נמצאים. הבינו זאת ותנו ללחץ להיות לעזרתכם: אתם עירניים, דרוכים ומוכנים לבחינה. זכרו שבשלב זה כבר תרגלתם כתיבה של מספיק חיבורים, אתם מכירים את הכללים, יש לכם את ה"קול" האישי ואתם גם יודעים כיצד לחמוק מבעיות מוכרות.
  3. אדמיניסטרציה - ארגנו מראש את תעודת הזהות או הדרכון, אישור הזימון לבחינה, עפרונות מסוג HB2, מחק לבן חדש, שעון העצר, אטמים, האוכל, מי-השתייה, השוקולד ופירות המיובשים. שמרו על סדר יום קבוע בשבוע שלפני הבחינה, כפי שנהגתם עד כה. אל תנסו מזון (אלכוהול), תרופות (טיפות הרגעה) או מאמצים (ריצה לילית) שאינכם רגילים אליהם בשגרה. אם אתם סובלים ממזגנים, וגם אם אינכם, הביאו לבוש נוסף.
  4. הגעה למרכז הבחינה - הגישה למקום הבחינה עשויה להיות לא מוכרת או עמוסה בתנועה. משום כך, הקפידו לצאת מאוד מוקדם מהבית ושקלו להגיע בתחבורה ציבורית ולא ברכב פרטי. לא נורא אם תחכו מעט מחוץ לחדר הבחינה ובלבד שלא תאחרו. אחרי חודשים של הכנה חבל שתגיעו מבולבלים, מזיעים ובאיחור. אם ממש תרצו להפיג את הלחץ תוכלו להגיע למרכז הבחינה ביום אחר, להכיר את המקום, לאתר את חדר הבחינה וכדומה. בהגיעכם, מצאו פינה שקטה ובצעו פעילות שמרגיעה אתכם: האזנה למוסיקה, קריאה, שיחה עם חברים וכדומה. ולבסוף, המלצה חשובה נוספת: לכו לשירותים לפני תחילת הבחינה.
  5. שיטות - השתמשו בשיטות שלימדנו אתכם. למשל, הבחינה החלה ואינכם מוצאים נימוקים לטענה המרכזית. השתמשו בשיטת המערכות החברתיות, ציירו טבלה ומלאו אותה בקצרה, כתבו כמה מילים על כל טיעון וכן הלאה. זכרו שלא הכל יעבוד בקלות כמו בתרגול ואל תאבדו את המיקוד. השיטות שתרגלתם הופכות בשלב זה לכלים ממשיים להשתלטות על הבחינה.
  6. הבוחנים - נדמה לכם שהבוחן נתן 29:25 דקות לחיבור במקום 30:00? תבליגו. ביקשו מכם לעבור מקום? עברו. זה לא הזמן להיכנס לוויכוחים והשניות הללו פחות חשובות משנדמה לכם. אם אתם זקוקים לשירותים, הרימו יד וקבלו אישור וליווי. 

זכרו שהבחינה הפסיכומטרית היא שלב בדרך אל התואר. הלימודים האקדמיים נמצאים מעבר לפינה, ואנו מקווים שהכלים שרכשתם במהלך ההכנה לבחינה הפסיכומטרית ישמשו אתכם גם בכתיבת עבודות ובחינות במהלך הלימודים.

בהצלחה!